5 zasad jak podnieść wartość auta podczas sprzedaży.

Gdy próbujesz ustalić wartość rynkową swojego auta to zapewne wchodzisz na popularny serwis z ofertami motoryzacyjnymi, wybierasz filtry, które określają stan auta, przebieg, wiek i wyposażenie i dostajesz odpowiedź jaka powinna być mniej więcej cena twojego samochodu. Ale pojawia się pewien problem, bo okazuje się , że widełki/rozstrzał tych cen jest całkiem spory i jest to zazwyczaj różnica od kilku do kilkunastu %. Pomijając kwestie tego, że niektórzy zawyżają ceny i przez to znacznie zmniejszają szanse na sprzedaż auta, to jednak czasami udaje się dokonać korzystnej sprzedaży auta w wyższej cenie niż większość podobnych ogłoszeń, czego sam kilka razy doświadczyłem. Warto też pamiętać, że przecież są osoby, które utrzymują się z handlu autami, więc muszą auto kupić taniej, a sprzedać drożej. Jak sprzedać samochód z zyskiem? Okazuje się, że jest kilka rzeczy, które realnie mogą podnieść wartość auta. Ten artykuł nie jest o tym jak sprzedawać złomy i nabijać ludzi w butelkę, ale jak sprzedać w dobrej cenie auto, które jest w przyzwoitym stanie. Dowiedz się jak szybko i dobrze sprzedać samochód?

5 zasad, które ułatwią sprzedaż auta w cenie powyżej średniej rynkowej:

  • Stwórz wyczerpujący opis auta – szczerość jest w cenie
  • Zadbaj o czystość i estetykę
  • Skompletuj dokumentacje
  • Dokonaj niezbędnych napraw
  • Zrób świetne zdjęcia

Stwórz wyczerpujący opis auta

Realny, wyczerpujący opis auta, taki jaki chciałbyś sam przeczytać podczas szukania auta dla siebie.
Myślę, że większość z nas poszukując auta, chce od razu na wstępie dowiedzieć się konkretnych informacji na temat egzemplarza. Nie chcemy tracić czasu na dojazd (czasami kilkadziesiąt albo kilkaset kilometrów) i oględziny auta, który nie spełnia zupełnie naszych oczekiwań. Solidny opis auta sprawi, że zaoszczędzimy swój czas, oraz osób zainteresowanych naszym autem. Warto wypunktować co było naprawione w ostatnim czasie, co jest do naprawienia w najbliższym czasie, jakie są wady auta, np. jakieś uszczerbki lakieru, czy szkody parkingowe czy wycieki oleju. Jeżeli szczerze wypunktujemy wszystko to co wiemy o aucie, zarówno wady jak i zalety, to takie ogłoszenie staje się bardziej autentyczne. Poinformowanie o wadach zadziała tylko na naszą korzyść – przecież i tak kupujący zazwyczaj podczas oględzin bardzo dokładnie sprawdzi auto, więc prędzej czy później prawda wyjdzie na jaw. Oszczędzamy więc swój i kupującego cenny czas.

Nie myj silnika, ale wyczyść wnętrze!

Na temat mycia silnika powstało wiele mitów i teorii. Niektórzy po prostu lubią mieć czysty silnik i jeśli detailling to ich pasja to trudno oczekiwać, żeby akurat w ich przypadku silnik był brudny i ohydny, szczególnie w klasyku albo fajnym sportowym aucie z silnikiem V6 czy V8. Jeśli pojawiły się wycieki oleju i umycie silnika ułatwi diagnozę przed naprawą to oczywiście mycie jest potrzebne i należy to zrobić. W innych sytuacjach umycie silnika raczej nie podniesie wartości pojazdu, a może powodować powstanie jakiś wątpliwości dotyczących stanu technicznego auta. Jedno jest pewne, należy doskonale wyczyścić wnętrze auta. To jest podstawa podczas sprzedaży auta, a nawet wcześniej. Zdjęcia ofertowe już muszą pokazywać czyste, zadbane wnętrze auta. Nie pokazujmy na zdjęciach rozrzuconych butelek po aucie. W przypadku droższych aut, na pewno warto poświęcić kilkaset złotych i oddać auto osobie, która zajmuje się profesjonalnym detaillingiem i wyczyści nam wnętrze również odnawiając plastiki, konserwując skórzaną tapicerkę itd. W przypadku starszych aut warto też pomyśleć o ozonowaniu wnętrza auta.

Skompletuj dokumentację

Faktury naprawy lub zakupu części zdecydowanie podnoszą wiarygodność stanu technicznego auta. Obecnie najlepiej w Polsce sprzedają się auta pochodzące z polskich salonów od pierwszego właściciela i paradoksalnie mają one znacznie wyższe ceny niż sprowadzone odpowiedniki o znacznie lepszych wyposażeniu. Widocznie handlowcy przez lata pracowali sobie na swój wizerunek i sobie w końcu zapracowali… pomimo, że sytuacja na rynku wtórnym w Polsce zmieniła się i na rynku funkcjonuje sporo godnych polecenia komisów to nadal boimy się kupić sprowadzane z zagranicy auto, którego historia jest często nieznana. Jeśli masz książkę serwisową z wbitymi przeglądami i naprawami to świetnie, na pewno to podniesie wartość twojego auta, koniecznie wspomnij o tym w opisie ogłoszenia. Podobnie ma się sytuacja ze stłuczkami, wymianami szyb, szkodami parkingowymi – najlepiej jeśli masz zdjęcia sprzed naprawy lub faktury dokumentującej naprawę. To naprawdę uwiarygadnia sprzedającego. Jeśli twoje auto pochodzi z polskiego salonu, a dodatkowo posiadasz dokumentację uwiarygadniającą historię auta to ustalając cenę możesz celować wysoko.

Zadbaj o stan mechaniczny

Przed sprzedażą auta warto usunąć wszelkie wycieki oleju czy cieczy chłodzącej oraz zadbać o to, aby zawieszenie nie wydawało z siebie żadnych dźwięków sugerujących wyeksploatowanie. W jakim zakresie to będzie zrobione, zależy od każdego z nas z osobna. Jeśli chcemy sprzedać auto w cenie powyżej średniej, to na pewno wymiana piszczących klocków hamulcowych jest potrzebna, bo nie tylko zależy nam na tym, żeby kupujący przyjechał obejrzeć auto, ale również aby po oględzinach i jeździe próbnej zostawił nam pieniążki i odjechał sprawnym pojazdem. Czasami nadmierny wkład w auto przed sprzedaży może oznaczać wtopienie kasy… nie licz na to, że jak dokupisz do auta zimowe opony, które dorzucisz gratis kupującemu to wyjdziesz na tym na plus – takie rzeczy to tylko w TVN Turbo 🙂

Zrób dobre zdjęcia, które podwoją ilość oględzin twojego auta.

Jak szybko i skutecznie sprzedać samochód? To jedna z lepszych metod na zwiększenie wartości samochodu. Pamiętaj, że ludzie kupują oczyma. To jest ten aspekt, który w połączeniu z dobrym opisem podwoi albo i potroi ilość osób, które przyjadą obejrzeć twoje auto. Jak zrobić dobre zdjęcia samochodu? To temat rzeka, a dziedzina fotografii motoryzacyjnej to naprawdę obszerna specjalizacja. Nie da się w dwóch zdaniach wyjaśnić co zrobić, żeby auto dobrze wyglądało na zdjęciach. Jest mnóstwo kwestii technicznych, które są bardzo ważne – światło, kompozycja, głębia ostrości, polaryzacja odbić… jeśli jesteś w stanie wykonać dobre zdjęcia sam, to zrób to, ale jeśli zlecisz to profesjonaliście to na pewno efekt będzie jeszcze lepszy. Przede wszystkim pokazuj auto z takiej perspektywy, pod takim kątem, aby wyglądało ono atrakcyjnie. Jedno jest pewne – jeśli chcesz sprzedać auto w dobrej cenie to zadbaj o opis i zdjęcia dzięki którym osoba poszukująca wybierze twoje auto spośród tysięcy innych ogłoszeń.

Dobre zdjęcia auta sprawią, że u potencjalnego kupującego powstanie emocjonalna chęć posiadania tego auta. Taki właśnie jest cel fotografii motoryzacyjnej – pokazać auto w jak najlepszym świetle, w atrakcyjny sposób, aby zadziałać na zmysły oglądającego.

Jeśli jesteś zainteresowany wykonaniem profesjonalnych zdjęć ofertowych/reklamowych twojego auta to zapraszam do kontaktu.

Szymon Kryszczak – fotograf motoryzacyjny
szymonkryszczak@gmail.com

+48 668 41 62 45

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *